Każdy mógł zaangażować się na swój sposób świętując oficjalnie, radośnie, podniośle, energetycznie, twórczo. I choć głównymi organizatorami był starosta Powiatu Lubańskiego, burmistrz Lubania i wójt Gminy Lubań, to do organizacji uroczystości i imprez towarzyszących włączyły się także jednostki samorządowe oraz szkoły. Część wydarzeń miała miejsce już w piątek, 8 listopada.
Przemarsz uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu
W piątkowe popołudnie mieszkańcy miasta podziwiali malowniczy pochód najmłodszych patriotów ze szkoły podstawowej nr 1. W wesołej atmosferze przedefilowali oni ulicami w centrum, śpiewając pieśni patriotyczne. Głównym bohaterem pochodu były nasze barwy narodowe pokazane na różne sposoby – dzieci miały białe i czerwone baloniki, furorę robiły też okolicznościowe ubrania, szaliki, flagi, kotyliony, wstęgi a nawet makijaże.
Uroczyście w Miejskim Domu Kultury
Tego samego dnia w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Podczas przemówienia starosta Walery Czarnecki podkreślił zobowiązanie, jakie mamy obecnie wobec naszych przodków, którzy w roku 1918 stanęli wyzwaniem odbudowy rozbitej okresem zaborów Polski i temu wyzwaniu podołali.
- Było to wspaniałe pokolenie, które rzeczywiście decyzje ważne dla narodu wypracowywało w sporze, ale ten spór był twórczy i w końcu dał efekt – niepodległą II Rzeczpospolitą. Co prawda – tylko dwadzieścia lat potem trwała, ale jakże wspaniałe dokonania osiągnęła. Odbudowa gospodarki, odbudowa systemu monetarnego, słynne reformy Grabskiego, budowa portu w Gdyni, Centralny Okręg Przemysłowy. Jakże wspaniałe pokolenie, które dało dowód krwi, najwyższego poświęcenia w trakcie II Wojny Światowej. Bierzmy z nich przykład, mimo że w tej chwili takich zagrożeń, jakie oni przeżywali, nie mamy, ale wszak nie jesteśmy wolni od sporów i obowiązku wyznaczania kierunku rozwoju naszego kraju. – zakończył Walery Czarnecki.
Podczas święta narodowego tradycyjnie wręczono odznaczenia pracownikom samorządowym oraz odznaczono i awansowano funkcjonariuszy straży granicznej. Część oficjalną zakończyło uroczyste ślubowanie klas pierwszych o profilu graniczno-obronnym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu, nad którymi patronat sprawuje Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej. Ciekawie przeprowadzone ślubowanie było dla uczniów zarazem pokazem musztry. Był to wzruszający moment nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale i obecnych na sali rodziców i funkcjonariuszy patronującego szkole OSS SG. Uroczystość zakończył program słowno-muzyczny przygotowany przez zespoły Miejskiego Domu Kultury. Na scenie patriotyczne utwory były prezentowane przez recytatorów, aktorów, wokalistów i muzyków w różnym wieku. Złożone w scenariuszu w harmonijną całość, zrobiły ogromne wrażenie na przybyłych gościach.
Gimnazjada na 11 Listopada – Gimnazjum nr 2
Tradycją Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Lubaniu jest organizowanie z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości różnego rodzaju konkursów o tematyce patriotycznej, których zwieńczeniem jest uroczysty apel. Wszystkie te konkursy tworzą wspólnie jedną całość zwaną „Gimnazjadą na 11 Listopada”. W tym roku miała miejsce już jej dwunasta edycja. Spośród wszystkich konkursów dwa mają rangę miejskich i biorą w nich udział wszystkie lubańskie gimnazja. Patronat nad nimi objął burmistrz Lubania. Jest to Konkurs historyczny „Polskie drogi do niepodległości” oraz plastyczny „11.11.1918”. Pierwszy z nich był organizowany po raz czwarty, drugi zaś miał w tym roku swoją drugą edycję. Pozostałe konkursy to - literacki na wiersz o tematyce patriotycznej, poezji patriotycznej, literacki forma dowolna, pieśni patriotycznej, na symbol odzyskania przez Polskę niepodległości oraz konkurs „Biało-Czerwoni”. Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Lubaniu przygotowali również biało-czerwone kokardy, które podczas uroczystości miejskich zostały wpięte biorącym w nich udział uczestnikom jako wyraz lokalnego patriotyzmu.
Spotkanie z nowoczesnym patriotyzmem - Gimnazjum nr 3
Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa w Lubaniu po raz kolejny zaprosiło do patriotycznego świętowania w nowoczesnej odsłonie. W ubiegłym roku uczniowie i kadra tej szkoły odnieśli niebagatelny sukces, szyjąc największy w Polsce kotylion, opisany w mediach ogólnopolskich. W efekcie Prezydent RP Bronisław Komorowski zaprosił ich do Warszawy na uroczyste obchody Dnia Flagi. W tym roku pod ratuszem na lubanian czekał ciekawy program teatralny przedstawiający artystyczną wizję odzyskania przez nasz kraj niepodległość, na ścianie Ratusza zaś odbyła się projekcja spotu „Niepodległość – lubię to”, który wcześniej promował nowoczesny patriotyzm na lubańskich portalach internetowych, a w którym wystąpili uczniowie gimnazjum i osoby biorące udział w życiu publicznym naszego miasta. Wielką atrakcją był pokaz biało-czerwonych fajerwerków. Uczestnicy wydarzenia częstowani byli także okolicznościowymi muffinkami.
Wykład prof. Jerzego Maronia „Bitwa Warszawska”
Kolejną propozycją na ten dzień był wykład profesora Jerzego Maronia o Bitwie Warszawskiej, który odbył się w Muzeum Regionalnym. Prof. Jerzy Maroń specjalizuje się w historii nowożytnej i historii militarnej. Wrocławski uczony jest autorem licznych publikacji poświęconych dziejom wojen i wojskowości. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych polskich znawców tej tematyki. Dzięki prelekcji profesora lubanianie mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi badaniami polskich historyków nad wojną polsko-bolszewicką, usłyszeć wiele ciekawostek, anegdot i jeszcze głębiej zrozumieć wagę tego zwycięstwa w historii naszego Państwa i Narodu.
Oficjalnie przy kurhanie
Zbiórka przy kurhanie Józefa Piłsudskiego, apel, złożenie kwiatów, uroczysta Msza Święta – to żelazny punkt patriotycznych obchodów, nadający im poważniejszy ton i głębszy wymiar. Oczywiście uroczystości te odbyły się już w samo Święto Niepodległości, 11 listopada. O niecodzienną oprawę muzyczną Mszy Św. odprawionej w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Lubaniu zadbała orkiestra Miejskiego Domu Kultury.
Harcerze Ojczyźnie
Także w Święto Niepodległości w kawiarence lubańskiego MDK odbyła się wieczornica zorganizowana przez 8 Wielopoziomową Drużynę Harcerską "Azyl” i Komendę Hufca ZHP Lubań pod tytułem „Życie to nie teatr”. Patronatem przedsięwzięcie to objął burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. Ideą wieczornicy było pokazanie, jak młodzi ludzie widzą patriotyzm. Nie musi być wcale napuszony i pompatyczny ale nie można traktować go też zbyt lekko. Głównym przesłaniem harcerskiej tegorocznej wieczornicy – jak mówią pomysłodawcy i opiekunowie drużyny Emilia i Damian Wawrzyniak – jest uświadomienie sobie, że nie można przeżyć dwa razy danej chwili, bo to nie jest gra komputerowa, gdzie można sobie wygrać nowe życie. I nie jest też możliwe, aby to co już było przeżyć ponownie. Tak więc trzeba żyć – tu i teraz.
Koncert pieśni patriotycznych – Gimnazjum nr 1
Swego rodzaju podsumowaniem tegorocznych obchodów Święta Niepodległości był koncert pieśni patriotycznych, który miał miejsce 14 listopada w siedzibie Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego w Lubaniu, i na który to lubańską społeczność zaprosili - dyrektor, nauczyciele, uczniowie i absolwenci szkoły.
Burmistrz Miasta Lubań, starosta Powiatu Lubańskiego i wójt Gminy Lubań dziękują wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w obchody Święta Niepodległości za wspaniałą lekcję patriotyzmu, w jaką złożył się program tegorocznych uroczystości.
(IW)
Z dnia: 2013-11-21, Przypisany do: Nr 22(477)