Dziesiątka za nami
1 maja 2004 roku pełni obaw Polacy byli świadkami historycznego wydarzenia – akcesji Polski do Unii Europejskiej, która dokonała się po dziesięcioletnim okresie przygotowań, negocjacji, dyplomatycznych i politycznych zabiegów. Wraz z nami do UE dołączyły również Słowacja, Słowenia, Węgry, Estonia, Malta i Czechy. Ówcześnie temat rozpalał społeczeństwo do czerwoności, jednym Unia Europejska jawiła się jako Dobra Ciocia z Ameryki innym jako zaborcza jędza z eurokołchozu. Czego się baliśmy? Utraty suwerenności, unifikacji, ujednolicenia, wyzucia z naszej swoistej kultury i tradycji.
» czytaj dalej
Wielkanocne tradycje
Święta Wielkanocne są dla chrześcijan najważniejszym świętem w roku. Prezentuje się sceny Męki Pańskiej, organizowane są czuwania przy grobie, ludzie przychodzą do kościołów modlić się. Jednak to, że święta obchodzimy razem wcale nie oznacza, iż mają one jednakowy wymiar i znaczenie. Zapytaliśmy więc mieszkańców regionu o ich własne tradycje związane ze Świętami Wielkiej Nocy. » czytaj dalej
Wolne na kanonizację
Uzbroją teren pod inwestycję
Już z końcem kwietnia Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpocznie prace na terenie zakupionym przez firmę Automatec pod dziesięciomilionową inwestycję rozwoju zakładu zlokalizowanym za Osiedlem Piastów. » czytaj dalej
Obudzić - Odkryć - Zachować!
O czym mogą mówić łuski cebuli? Dlaczego wiosna pierwsze zakwitają kwiaty z cebul? Które kury są szczęśliwe, a które nie? Jakie tajemnice zna zielarka? Na te i wiele innych pytań odkrywających tajemnice przyrody, pomagają znaleźć odpowiedzi ekoedukatorki z Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu.
» czytaj dalej
Miniatury muzyczne
11 i 12 kwietnia br. odbył się w lubańskiej szkole muzycznej XII Międzyszkolny Konkurs na Miniaturę dla uczniów szkół muzycznych I stopnia województwa dolnośląskiego.
W czasie dwóch dni konkursowych przesłuchano 132 młodych muzyków wykonujących miniatury muzyczne na skrzypcach, gitarze i wiolonczeli. To była prawdziwa uczta muzyczna.
» czytaj dalej