Obecnie archiwum zajmuje około jedną trzecią powierzchni budynku. Pozostałą część miasto starło się sprzedać. Niestety nie znalazł się inwestor, który chciałby kupić ten budynek i go wyremontować. Jakiś czas temu – ze względu na oszczędności i zbyt małą powierzchnię jaką zajmuje lubański oddział archiwum- dyrekcja z Wrocławia powzięła zamiar zlikwidowania go i przeniesienia zbiorów do Jeleniej Góry lub Wrocławia.
- W tej chwili pracujemy nad planem rewitalizacji starego miasta i pozyskaniem funduszy na ten cel z priorytetu dziewiątego Regionalnego Programu Operacyjnego – mówi burmistrz Konrad Rowiński. – Narodził się przy tej okazji pomysł, aby tego obiektu nie sprzedawać, a dzięki pozyskanym środkom zagospodarować go na potrzeby miasta. Jestem już po pierwszych rozmowach z dyrektorem Archiwum Państwowego we Wrocławiu, który wyraził wstępne zainteresowanie przystosowaniem całej powierzchni budynku, lub jego znacznej części dla potrzeb archiwum. Wówczas nie tylko nie byłoby zlikwidowane a wprost przeciwnie, rozszerzone. Można by ściągnąć zbiory z Wrocławia i Jeleniej Góry i stworzyć tutaj centrum archiwistyczne naszego subregionu. Wprawdzie do nas należałby remont budynku, ale później archiwum już utrzymywałoby go samodzielnie.
Jeśli wszystko się powiedzie i dojdzie do realizacji założeń projektu, we wnętrzach - oprócz pomieszczeń przeznaczonych typowo do gromadzenia i przechowywania zbiorów - powstałaby sala konferencyjno-muzealna przeznaczona do wystawiania tak trudno dzisiaj dostępnych eksponatów. Możliwe jest również nawiązanie współpracy z archiwum w Görlitz i realizacja wspólnych projektów polegających na wystawianiu zbiorów archiwalnych z terenu całych Łużyc. Gdyby udało się sfinalizować zamierzenia, korzyści byłoby niewątpliwe – budynek zostałby uratowany a dla miasta otworzyłaby się dodatkowa turystyczna szansa.
Z dnia: 2008-02-19, Przypisany do: Nr 4(339)