Od 1 lipca br. pozostawianie pojazdu na miejscu parkingowym oznaczonym znakiem pionowym oraz poziomym (patrz poniżej) wymaga posiadania karty parkingowej nowego wzoru, zaprezentowanego poniżej.
Pomimo kampanii informacyjnej, która realizowana była zarówno przez media ogólnopolskie jak i lokalne, Straż Miejska w Lubaniu spotyka się z parkowaniem na miejscu dla osób z niepełnosprawnością bez ważnej karty parkingowej.
Wielu posiadaczy nieważnych już kart, a w szczególności osoby w podeszłym wieku tłumaczą, że najzwyczajniej nigdzie nie słyszeli o obowiązku wymiany tego dokumentu. Należy liczyć się z tym, że zgodne z wolą ustawodawcy, za brak uprawniającego dokumentu lub posługiwanie się kartą innej osoby grożą dotkliwe sankcje.
Zgodnie z rozporządzeniem ws. wysokości grzywien (Dz.U. 2015, poz. 506), czyli tzw. taryfikatorem, za parkowanie na miejscu dla osób z niepełnosprawnością bez ważnej karty parkingowej wysokość mandatu została określona kwotą 800 zł. Kierujący może otrzymać również 5 punktów karnych. Jeżeli natomiast kierujący parkuje pojazd: na miejscu dla osób z niepełnosprawnością i posługuje się ważną karta parkingową, która nie należy ani do tego kierującego, ani do osoby przez niego przewożonej lub pod nieobecność w pojeździe osoby uprawnionej – powinien liczyć się z konsekwencją w postaci nałożenia grzywny w wysokości do 2000 zł za wykroczenie z art. 96b Kodeksu Wykroczeń.
Straż Miejska w Lubaniu apeluje do mieszkańców, aby niniejszą informację możliwie jak najskuteczniej rozpowszechnili wśród członków swojej rodziny i znajomych, którzy w dalszym ciągu posługują się nieważną już kartą parkingową dla osób z niepełnosprawnością.
Znaki drogowe, do których uprawnieni posiadacze kart parkingowych nie muszą się stosować:
Objaśnienia znaków:
B-1 – „zakaz ruchu w obu kierunkach”
B-3 – „zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych”
B-3a – „zakaz wjazdu autobusów”
B-4 – „zakaz wjazdu motocykli”
B-10 – „zakaz wjazdu motorowerów”
B-35 – „zakaz postoju”
B-37 – „zakaz postoju w dni nieparzyste”
B-38 – „zakaz postoju w dni parzyste”
B-39 – „strefa ograniczonego postoju”
(SM)
Z dnia: 2015-10-20, Przypisany do: Nr 19(522)