16 marca br. popołudniu dyżurny lubańskiej komendy otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie, który zabarykadował się w mieszkaniu. Zadzwoniła jego konkubina, której nie chciał wpuścić do środka. Jej konkubent dzwonił do niej wcześniej, żeby się pożegnać, ponieważ chce odebrać sobie życie. Gdy kobieta przyszła do ich wspólnie wynajmowanego mieszkania, mężczyzna groził, że odkręcił kurki gazu i w przypadku, gdy będzie próbowała wejść do środka, odpali zapalniczkę i wysadzi w powietrze cały budynek.
- Policjanci niezwłocznie udali się we wskazane miejsce, już na klatce schodowej wyczuwalna była silna woń gazu. W związku z tym natychmiast ewakuowano 10 osób przebywających w tym budynku – mówi nadkom. Dagmara Hołod, oficer prasowy KPP w Lubaniu. - W tym czasie jeden z policjantów nawiązał kontakt z mężczyzną i w rozmowie przekonał go do otworzenia drzwi mieszkania.
31-latek został obezwładniony i natychmiast wyprowadzony z mieszkania, w którym było już znaczne stężenie gazu. Wraz ze strażakami zakręcono główny zawór gazu, wszystkie pomieszczenia zostały przewietrzone, dopiero wtedy mieszkańcy mogli wrócić do budynku. Mężczyzna z uwagi na swój stan zdrowia został przewieziony do szpitala.
Warto w tym miejscu przypomnieć kilka istotnych rzeczy, które każdy powinien wiedzieć, aby w porę interweniować niosąc pomoc osobom wysyłającym sygnały o myślach samobójczych. Sporą dozę wiedzy przekazuje portal przemocy-stop.pl Samobójstwo nigdy nie pojawia się bez zapowiedzi lub przynajmniej sygnałów zwiastujących zagrożenie. Są to pewne typowe symptomy, jak np. obniżenie nastroju, przygnębienie, smutek, brak troski o wygląd zewnętrzny, unikanie kontaktów towarzyskich, pilne regulowanie własnych spraw, rozdawanie cennych przedmiotów itp. Według licznych autorów 80 do 85 proc. samobójców ostrzegało uprzednio (werbalnie lub niewerbalnie) swoich najbliższych o zamiarze odebrania sobie życia. Zawsze jest czas na to, by je dostrzec i podjąć działania prewencyjne. Wyrażenie „manipulować swoim otoczeniem” (niekoniecznie nawet w sensie szantażowania) kojarzy się negatywnie, natomiast jeśli nawet motywacja samobójcy ma charakter instrumentalny, możemy spojrzeć na to z innej strony, jako wyrażenie jego potrzeby uwagi, uzyskania pomocy. Zdobywając wiedzę oraz mierząc się z własnymi uczuciami i ograniczeniami, a przede wszystkim dając czas, zainteresowanie i wsparcie osobie z zamiarem samobójstwa, możemy zdziałać wiele. Zdarza się – jak w tym przypadku – że ludzie myślący o samobójstwie są na tyle zdeterminowani, że nie obchodzi ich fakt, że przy okazji mogą skrzywdzić wielu innych. Przecież, gdyby nie interwencja w porę policji budynek mógłby wylecieć w powietrze i życie straciłoby wielu innych.
(tk)
Z dnia: 2015-03-26, Przypisany do: Nr 6(509)