- W gimnazjum tym pielęgnuje się takie wartości jak tolerancja, pomoc drugiemu człowiekowi i wartości patriotyczne, dlatego uczniowie i wszyscy nauczyciele chętnie zaangażowali się w nasze przedsięwzięcia. Od tego wszystko się zaczęło – mówi ks. Bartosz Och. - Od październikowego powołania szkolnego Koła Caritas rozpoczęliśmy współpracę z hospicjum dziecięcym we Wrocławiu, następnie rozprowadziliśmy jabłka dla uczniów w szkole, które otrzymaliśmy w ramach współpracy z Caritas Diecezji Legnickiej. Od końca listopada rozpoczęliśmy współpracę ze Szlachetną Paczką.
Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja, do której włączane są rodziny, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Uczniowie Gimnazjum z lubańskich Księginek dzięki udziałowi w tego typu przedsięwzięciu docierają do prawdziwej biedy – tej ukrytej, a nie tej, która „krzyczy i żąda pomocy”.
- W Polsce nie brakuje osób, które nauczyły się wyglądać na ubogie i dzięki wzbudzaniu litości, zarabiają na swojej „biedzie”. Takim ludziom nie pomagamy. Naszym celem jest mądra pomoc, a więc taka, która daje szansę na zmianę. Dlatego do Paczki trafiają rodziny, dla których kontakt z wolontariuszem oraz wsparcie materialne będą impulsem do zmiany – kontynuuje ks. Bartosz Och.
Główną motywacją dołączania ludzi do Szlachetnej Paczki jest chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Ostatecznie jednak realne działanie oraz konieczność ciągłego przekraczania siebie czyni to doświadczenie cennym i zmieniającym życie. 13 grudnia uczniowie i nauczyciele Gimnazjum Nr 1 w Lubaniu dostarczyli do magazynu wszystkie dary i mają nadzieję, że ich pomoc będzie impulsem do zmian na lepsze.
(AG)
Z dnia: 2014-12-22, Przypisany do: Nr 24(502)