Dożynkowe dziękczynienie poprzedził kiermasz pszczelarski, który miał miejsce na placu nieopodal kościoła. Głównym punktem dnia była Msza św., której przewodniczył wicedziekan lubańskiego dekanatu ks. Kazimierz Gębarowski. W liturgii sprawowanej w intencji pszczelarzy uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych samorządów. Nie mogło więc zabraknąć wicestarosty lubańskiego Konrada Rowińskiego, burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego, burmistrza Olszyny Leszka Leśko, wójta gminy Lubań Zbigniewa Hercunia i wójta Siekierczyna Janusza Niekrasza. W homilii ks. Bartosz Och mówił o wartościach, jakie niesie ze sobą pszczelarstwo i troska o pszczoły. Kaznodzieja podkreślał, że Pismo święte jest pełne odniesień do pracy pszczół i owoców, które ona przynosi człowiekowi.
- Czego możemy się uczyć od pszczół? Harmonijnej współpracy, celowości pracy, pracowitości, zachowania porządku i higieny, ducha wspólnoty – mówił w kazaniu ks. Bartosz Och. – Św. Józefowi, św. Franciszkowi i św. Ambrożemu powierzamy dzisiaj pracę pszczelarzy, która nie jest łatwa.
Podczas Mszy św. wspominano nie tylko te dobre chwile. Pszczelarze pamiętali także o tych, którzy w minionym roku odeszli do wieczności. Prezes Koła Pszczelarzy Ziemi Lubańskiej Wiesław Wypych po zakończonej Eucharystii wspomniał, że kiedy tradycja pszczelarskich dożynek zakorzeniła się w Lubaniu nie było jeszcze świątyni pw. św. Jadwigi Śl., która dziś staje się coraz piękniejsza na chwałę Boga. Uroczystość ta – jak sam mówił – to uhonorowanie trudu pracy pszczół, ale również pszczelarza. Jest chwilą zadumy i zachętą do zwolnienia tego zawrotnego tempa, które tak często narzuca nam współczesny świat.
- Mamy też to szczęście, że udało nam się znaleźć ogromne zrozumienie u władz samorządowych, które stworzyły możliwości wsparcia, umożliwiając tworzenie nowoczesnych pasiek oraz dofinansowują spotkania pszczelarzy – powiedział po Mszy św. dożynkowej prezes Wiesław Wypych. – Chcę im bardzo serdecznie podziękować za przychylność i osobiste zaangażowanie.
Dożynki pszczelarskie w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu to uroczystość, która każdego roku gromadzi rzeszę pszczelarzy dzięki inicjatywie ks. dziekana Andrzeja Fili i wiceprezesa koła Franciszka Bogdanowicza.
Święto Plonów zakończyła wspólna biesiada, która stała się przyczynkiem do kuluarowych rozmów i takiej bardziej swobodnej wymiany doświadczeń.
(Artur D. Grabowski)
Z dnia: 2014-08-27, Przypisany do: Nr 16(495)