- Wiceminister zapowiedział, że samorządy z powiatu lubańskiego dostaną w maju kolejną transzę na odbudowę dróg czy mostów – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański. – Z czego się oczywiście bardzo cieszymy.
Jak wskazywał starosta Walery Czarnecki, w ciągu ostatnich czterech lat straty w majątku publicznym spowodowane nawałnicami i powodziami wyniosły na terenie powiatu lubańskiego 244 miliony złotych. Podkreślił również, że budowa zabezpieczeń byłaby po prostu tańsza od usuwania tych szkód. Niestety, jak wynikało z informacji ministra, pieniądze na oczekiwaną przez powiat lubański budowę suchych zbiorników przeciwpowodziowych nie znajdą się szybciej niż w 2016 roku. W spotkaniu obok starosty, wojewody i ministra uczestniczyli również senator RP Jan Michalski, wicestarosta lubański Konrad Rowiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Lubaniu Włodzimierz Stefański oraz Tadeusz Sumara, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego lubańskiego starostwa. Podczas rozmowy starosta Walery Czarnecki przedstawił swoim gościom film przedstawiający sytuację na terenie powiatu w latach 2010 - 2013 podczas powodzi, które nawiedziły ten teren.
Ostatnim punktem poniedziałkowej wizyty były miejscowości Leśna i Olszyna, które w ostatnich latach wyjątkowo mocno ucierpiały w wyniku anomalii pogodowych. Minister, wojewoda i starosta w towarzystwie gospodarzy gmin sprawdzili postępy prowadzonych prac remontowych. Zapoznali się z także planami i potrzebami samorządów.
Państwo polskie rocznie w skali kraju wydaje ponad 1,5 mld zł. na usuwanie skutków o znamionach klęsk żywiołowych. W pierwszej tegorocznej transzy promes Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na likwidację szkód powstałych po ulewnych deszczach i podtopieniach powiaty zgorzelecki i lubański wraz z gminami otrzymały 19,6 mln zł. W roku 2014 MAiC zaplanowało wypłatę jeszcze dwóch transzy promes.
(IW)
Z dnia: 2014-04-16, Przypisany do: Nr 8(487)