Pogranicze niezagrożone
25 kwietnia br. uzbrojona grupa rabusiów dokonała udanego napadu na bank w zachodniej Saksonii (Niemcy). Otworzyli oni ogień do policjantów, którzy przybyli na miejsce przestępstwa. Torując sobie drogę ucieczki bronią zranili kilku funkcjonariuszy. Złodzieje, którzy dodatkowo z banku zabrali dwóch zakładników, porozumiewali się w języku niemieckim i polskim. Zażądali oni swobodnego przejazdu, grożąc zastrzeleniem zakładników. Dodatkowo oznajmili, że są w posiadaniu dużej ilości materiałów wybuchowych. Sprawcy uciekli w kierunku polskiej granicy i około godziny dwunastej wjechali oni na terytorium naszego kraju. Wraz z zakładnikami zabarykadowali się na terenie elektrowni wodnej w Leśnej. Opis tego zdarzenia może budzić grozę, ale na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń polsko-niemieckich na terenie leśniańskiej tamy. Wszystko odbyło się w ramach podsumowania realizacji projektu „Poprawa bezpieczeństwa i współpracy jednostek policji w obszarze pogranicza w zakresie wspólnej likwidacji zagrożeń terrorystycznych”, którego celem był rozwój współpracy policyjnej regionu pogranicza. W ćwiczeniach tych brali udział policjanci Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Special Einsatz Kommando – jednostki specjalnej policji saksońskiej. Zaprezentowali oni jak w sytuacji zagrożenia wygląda współdziałanie tych organów – negocjacje z terrorystami, desant z policyjnego śmigłowca, szturm na okupowany budynek, akcja płetwonurków, użycie robota do przenoszenia materiałów wybuchowych.
- Genezą podjęcia współpracy polsko-niemieckiej w zakresie bezpieczeństwa jest zjednoczona Europa i zniesienie granic. Aktualnie mówienie, że policja danego kraju poradzi sobie sama jest już mitem. To współdziałanie jest więc w tym momencie niezbędne. W razie zagrożenia policjanci obu państw będą mogli ze sobą kooperować, czyniąc to w oparciu o pewne wypracowane już schematy działania. Szczególnie przydatne będzie to w dynamicznych akcjach kiedy nie ma czasu na myślenie, na naukę –
mówi Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu Wojciech Ołdyński.W ramach realizacji projektu dla policjantów SPAP oraz jednostki specjalnej policji Saksonii zakupiony również został sprzęt specjalistyczny: nurkowy, pirotechniczny, wysokościowy, a także antyterrorystyczny, cztery samochody, urządzenia łącznościowe i rejestrujące. Dodatkowo dzięki tego typu ćwiczeniom możliwa jest częściowa likwidacja bariery językowej, a wszystko za sprawą uzgodnienia wspólnych znaków niewerbalnych.
W podsumowaniu wspomnianego projektu udział wzięli także przedstawiciele lokalnych samorządów – starosta lubański Walery Czarnecki i burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński.