Opinie, poglądy, komentarze
1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS. Jest więc dobra okazja by poruszyć ten trudny temat w aspekcie kobiet spodziewających się dziecka. Czy lekarze powinni zalecać ciężarnym badania w kierunku HIV?
* Honorata Stachowicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaniu
- Kobieta planująca ciążę lub ciężarna powinna obowiązkowo wykonać badania w kierunku zakażenia HIV. Wiedza na temat infekcji pozwala zastosować odpowiednią profilaktykę, która daje blisko 100 proc. szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Konsekwencję odmatczynego zakażenia noworodka HIV mogą być dramatyczne. Dzieci te są bowiem narażone na szybszy rozwój zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS), uszkodzenia mózgu i zaburzenia rozwoju oraz śmierć.
Należy przypomnieć treść rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 września 2010 r., które nakłada na lekarzy ginekologów obowiązek zlecania ciężarnym badania w kierunku HIV. Powinno ono być bezpłatne. Podobnie jak badanie na grupę krwi. Każda kobieta, która planuje urodzenie dziecka lub jest w ciąży powinna pamiętać, że jeśli lekarz nie zaproponował jej testu na HIV, powinna sama upomnieć się o to badanie. Jeśli ciężarna nie wie o zakażeniu HIV, to ryzyko że jej dziecko będzie zakażone wynosi 15–30 proc., a gdy długo karmi piersią – rośnie nawet do ponad 50 proc. Wiedza na temat zakażenia pozwala odpowiednio wcześnie zastosować pełną profilaktykę, dzięki której ryzyko przeniesienia HIV z matki na dziecko spada poniżej 1 proc. Ministerstwo zdrowia zaleca, by pierwsze badanie w kierunku HIV kobieta ciężarna wykonała w pierwszym trymestrze do 10 tygodnia ciąży, a jeśli jego wynik jest negatywny powinna jeszcze raz powtórzyć w trzecim trymestrze – między 33 a 37 tygodniem. Ojciec dziecka również powinien poddać się badaniu w kierunku HIV. Potwierdzony pozytywny wynik jest wskazaniem do zastosowania pełnej profilaktyki odmatczynego zakażenia HIV. Wtedy kobieta ma blisko 100 proc. szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Dokładnie nie wiadomo ile w Polsce rodzi się co roku dzieci zakażonych HIV od matki, ale według szacunków liczba ta może dochodzić do 100. W USA i krajach Unii Europejskiej ryzyko urodzenia zakażonego dziecka przez kobietę z HIV wynosi 3 proc. Natomiast w Polsce może dochodzić ono do 50 proc., co jest porównywalne z krajami Afryki. Dążenie do maksymalnego wykorzystania tego co oferuje nam współczesna wiedza w zakresie profilaktyki, między innymi pożądaną zmianę w modelu bezpiecznych zachowań, daje szansę na zmniejszenie urodzeń dzieci z HIV.
Z dnia: 2012-11-23, Przypisany do: Nr 22(453)