Wśród samorządów są lepsze i gorsze, bardziej kreatywne lub mniej. Oceną tych działań zajmuje się od kilku lat Kapituła Rankingu Samorządowego, organizowanego po raz dziewiąty przez dziennik „Rzeczpospolita”. Jest to dowód uznania dla najbardziej aktywnych samorządów.
Bardzo wysokie, bo piąte miejsce zajął w nim Lubań. Ranking przeprowadzony został w dwóch etapach. W pierwszym - wybrano gminy, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2003-2006 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały.
Przeanalizowano dane w trzech kategoriach samorządów: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie, oraz gminy wiejskie. Niezależna kapituła rankingu, składająca się z przedstawicieli instytucji i środowisk współpracujących z samorządami, oceniła dane pochodzące z Ministerstwa Finansów i na tej podstawie, spośród 2600 gmin zakwalifikowała 450 do drugiego etapu. Do wybranych wspólnot wysłano ankiety. Zawarte w nich pytania miały pomóc w ostatecznym wyborze najlepszych. Po podsumowaniu drugiego etapu powstała lista 100 najlepszych samorządów.
Maksymalna liczba punktów, jaką samorządy mogły uzyskać, wynosiła 100. Przy czym na pierwszy etap – uwzględniający dane finansowe – przypadło 60 punktów, a na drugi – uwzględniający odpowiedzi uzyskane w ankietach – 40 punktów. Lubań otrzymał łącznie 54,62 punktów, co dało w konsekwencji w skali całego kraju - piąte miejsce.
- Fakt osiągnięcia piątego miejsca w tak prestiżowym rankingu ocenianym przez znamienite grono specjalistów jest dla nas niewątpliwie sukcesem – mówi burmistrz Konrad Rowiński. – My po prostu robimy swoje i nie porównujemy się na zewnątrz, ale gdy niezależni eksperci mając wiedzę na temat wszystkich gmin stawiają nas na piątym miejscu, jesteśmy naprawdę usatysfakcjonowani. Tym bardziej, że jeszcze kilka lat temu samorząd nasz borykał się z dużymi problemami finansowymi. A jednak potrafiliśmy przezwyciężyć trudności a wręcz odbić się, by ostatecznie odnieść taki sukces. W działaniach samorządów ważna jest stabilność - a nie ciągła zmiana władzy i związana z tym ustawiczna zmiana koncepcji.
Znamy to z medialnych doniesień dotyczących wielu miejscowości w Polsce. Gdy nastaje nowa ekipa polityczna, dorobek poprzedników najczęściej się neguje i wszystko zaczyna od początku. Oczywiście ze stratą dla społeczeństwa. Sukces Lubania jest potwierdzeniem słuszności naszych wyborów.
Z dnia: 2007-08-07, Przypisany do: Nr 15(326)