- Dziś z satysfakcją możemy stwierdzić, że w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 5 października 2012 roku w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych nie ma jednostki z Lubania – stwierdza z satysfakcją starosta lubański Walery Czarnecki.
Przepisy wspomnianego wyżej rozporządzenia zakładają zniesienie 79 sądów rejonowych w całej Polsce, tj. 24,6 proc. wszystkich jednostek tego szczebla i wchodzą w życie 1 stycznia 2013 roku.
- Pierwotne założenia proponowanej reorganizacji zakładały zniesienie Sądu Rejonowego w Lubaniu i przekształcenie go w ośrodek zamiejscowy sądu w Zgorzelcu – przypomina Walery Czarnecki.
Przyjęcie takiego rozwiązania utrudniłoby dostęp mieszkańców powiatu do wymiaru sprawiedliwości, wiązałoby się z koniecznością ponoszenia przez społeczeństwo nadmiernych kosztów i trudności związanych z dojazdami.
Sąd Rejonowy w Lubaniu wraz ze swoją 120-letnią tradycją historyczną jako samodzielna jednostka trwale wpisał się w życie publiczne miasta Lubania oraz powiatu lubańskiego, tworząc obok licznych urzędów oraz Prokuratury Rejonowej jeden z elementów administracji publicznej służącej zaspokajaniu potrzeb społecznych.
- Biorąc pod uwagę ochronę interesu mieszkańców powiatu podjęliśmy działania mające na celu pozostawienie naszego sądu w dawnej strukturze. Rada Powiatu Lubańskiego przyjęła apel o odstąpieniu od likwidacji lubańskiego sądu skierowany do Ministra Sprawiedliwości – kontynuuje starosta. - Naszą inicjatywę poparły również gmina miejska Lubań i Świeradów–Zdrój, gminy wiejskie Lubań, Platerówka, Siekierczyn oraz gminy miejsko–wiejskie: Leśna i Olszyna. Założenia reorganizacji wymiaru sprawiedliwości w płaszczyźnie orzeczniczej i funkcjonalnej w skali kraju obejmują zniesienie wielu sądów. Cieszę się, że dzięki naszemu zaangażowaniu i współpracy innych samorządów udało się uratować lubański sąd - dodaje Walery Czarnecki.
Z dnia: 2012-10-24, Przypisany do: Nr 20(451)