Właścicielem terenu została wówczas lubańska firma Contur 2000 s.c., Piotra Trzcińskiego i Grzegorza Więckowskiego, znana nie tylko na rynku polskim ale również europejskim. Młodzi przedsiębiorcy chcieli jak najszybciej wybudować obiekt aby jesienią 2011 rozpocząć produkcję. W tym samym czasie podjęli się kolejnego wyzwania jakim jest realizacja innowacyjnego projektu polegającego na uruchomieniu produkcji bionicznej protezy podudzia - inaczej mówiąc – inteligentnej i aktywnej. Ma ona zapewnić wyższy komfort życia osobom pozbawionym kończyn. Przy produkcji zatrudnienie miało znaleźć 18 osób. Miasto teren uzbroiło w wodę i kanalizację a właściciele firmy wiosną 2011 roku rozpoczęli budowę, która miała zakończyć się jesienią tego samego roku. Niestety, ten optymistyczny scenariusz nie sprawdził się. Powodem były problemy związane z dostarczaniem odpowiedniej ilości energii elektrycznej dla zakładu. Zostały one wreszcie pokonane i podmiot zaczął funkcjonować.
- Właściciele firmy poprosili nas ostatnio o nadanie numeru dla adresu tej spółki, co też uczyniliśmy i wkrótce produkcja została uruchomiona – mówi burmistrz Arkadiusz Słowiński. - Przy okazji poinformowali nas, że wszystkie dokumenty, które były niezbędne do prowadzenia tej działalności zostały przez odpowiednie urzędy zaakceptowane.
Lubań wzbogacił się o kolejny, na razie może niezbyt wielki, zakład produkcyjny. Jego przyszłość, dzięki otwartym głowom młodych przedsiębiorców, zapowiada się naprawdę ciekawie. Kiedy ostatecznie zostanie wdrożona innowacyjna produkcja wspomnianych protez podudzia, nad czym obecnie pracuje zespół specjalistów, Lubań zyska nie tylko nowe miejsca pracy ale także swego rodzaju rozgłos.
- Do nowo wybudowanego obiektu w Lubaniu przeniesiona już została produkcja wraz z pracownikami z Leśnej, gdzie dotąd prowadziliśmy działalność, a więc w najbliższym czasie nie planujemy radykalnego zwiększenia zatrudnienia – mówi właściciel Piotr Trzciński. – Może w przyszłości, kiedy zakończony zostanie etap badawczo-rozwojowy projektu dotyczącego inteligentnych protez będziemy mogli zwiększyć produkcję w tym nowym obszarze. Wiążemy wielkie nadzieje związane z nowym produktem tym bardziej, że jest on bardzo niszowy, wysoko przetworzony z dużą wartością dodaną, oraz innowacyjny nawet na skalę światową. W ramach realizacji projektu dofinansowanego z Unii Europejskiej, stworzyliśmy nowy brand „2b Basic Bionics”, pod którym będziemy rozwijali projekty z obszaru bioinżynierii i biomechaniki. W maju 2012 wraz z firmą „e prototypy” byliśmy na targach ORTHOPÄDIE + REHA-TECHNIK, gdzie projekt nasz wzbudził wielkie zainteresowanie w branży ortopedycznej. Nasz potencjał został zauważony przez kilka dużych korporacji działających na tym rynku.
W tej chwili jesteśmy na etapie rozwoju funkcjonalnego prototypu i mamy nadzieję, że do końca 2012 roku powstanie w pełni działający prototyp protezy gotowy do testowania.
Z dnia: 2012-08-08, Przypisany do: Nr 15(446)