Jednym z ważniejszych elementów Święta Kultury Powiatu Lubańskiego jest rozstrzygnięcie konkursu „Kreator i Twórca Kultury Powiatu Lubańskiego” oraz wręczenie statuetki Bazaltowego Krabata. Starosta Walery Czarnecki wręczył statuetki Januszowi Kulczyckiemu, Jolancie Napadłek oraz Jakubowi Chorosowi.
Janusz Kulczycki swoją działalnością przyczynia się do promowania kultury materialnej i historii Lubania, Powiatu Lubańskiego oraz Górnych Łużyc. Prowadzona przez niego działalność edukacyjna na rzecz uczniów i mieszkańców regionu oraz w ramach Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, Lubańskiego Centrum Historycznego, działalność artystyczna w dziedzinie malarstwa historycznego oraz sakralnego, działalność wystawiennicza, literacka i dokumentalna sprawia, że jego kandydatura była zasadna. Od ponad 30 lat zajmuje się społecznie promocją kultury materialnej i historią regionu. Z zamiłowania malarz, historyk regionu, kolekcjoner wszelkiego rodzaju pamiątek związanych z Lubaniem i okolicznymi miejscowościami. Autor ponad 150 artykułów prasowych oraz artykułów w czasopismach specjalistycznych, w których podkreśla walory kulturalne i historyczne regionu Lubania, powiatu lubańskiego i Górnych Łużyc. Odkrywca dóbr kultury związanych z naszym regionem m.in. lubańskiej szubienicy, pomnika cesarza Wilhelma, słupa pocztowego Augusta II Mocnego, miejskiego krzyża pokutnego. Hobbysta i kolekcjoner wszelkiego rodzaju pamiątek, wydawnictw, bogatego księgozbioru-związanych z Lubaniem i okolicami, które stanowią kanwę do organizacji wystaw, pisania prac licencjackich, magisterskich i doktorskich. Współautor książek: „Lubań na starych pocztówkach”, „Dzieje Górnych Łużyc i Łużyczan”, „Ulice Lubania” a także „Feste-Feiern. O tym jak dawniej w Lubaniu świętowano”. Współpracuje z historykami i organizacjami historycznymi z terenu Niemiec, gdzie ukazało się wiele prac opartych na jego zbiorach. Jest inicjatorem powstałego w 2003 roku Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, które to w swoich działaniach nawiązuje do bogatej tradycji górnołużyckich organizacji powiązanych z kulturą, nauką i sztuką. Janusz Kulczycki jest ponadto współorganizatorem corocznych konferencji historycznych z udziałem wielu naukowców (również z zagranicy), gdzie akcentowany jest między innymi dorobek kulturowy ziem naszego pogranicza. W siedzibie Stowarzyszenia przy Wieży Brackiej w Lubaniu prezentuje swoje zbiory i prace malarskie na organizowanych (4 razy w roku) wystawach. Jego zbiory wystawiane były również w wielu ościennych miastach (ostatnia wystawa w siedzibie Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu). Wszystkie prace na rzecz miasta i regionu wykonuje społecznie.
Jakub Choros jest absolwentem Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Legnicy w klasie organów mgr Zenona Siegieńczuka, które ukończył w 2007 roku, oraz absolwentem studiów licencjackich w specjalnościach Muzyka Kościelna, Prowadzenie Zespołów i Edukacja Muzyczna na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie organów mgr. Marka Fronca (dyplom licencjacki w 2010 roku). Jako organista ma na swoim koncie wiele solowych recitali m.in. w katedrze radomskiej, legnickiej i pelplińskiej, bazylice krzeszowskiej, kościele Marii Panny w Legnicy, kościele garnizonowym w Jeleniej Górze w kościołach we Wrocławiu, Zabrzu, Wałbrzychu, Strzegomiu, Świebodzinie, Lubaniu, Świeradowie–Zdroju oraz w wielu innych mniejszych miejscowościach. Wiele lat współpracował także z zespołami muzyki dawnej prowadzonymi przez Ryszarda Dominika Dembińskiego - „Rocal Fuza” i „Dominiaes Consortes”. Jako członek tych zespołów brał udział w znaczących konkursach muzycznych m.in. w Ogólnopolskim festiwalu „Schola Cantorum” w Kaliszu w 2005 roku (zespół nagrodzony złotą harfą Eola) i w roku 2008 (srebrna harfa Eola), w Bydgoskich impresjach muzycznych w 2008 roku (zespół otrzymał wówczas nagrodę ministra edukacji i nagrodę wojewody pomorskiego). We współpracy z zespołem wystąpił również na licznych festiwalach w kraju i za granicą (Czechy i Niemcy) takich jak: Festiwal im. Mikołaja z Radomia w Radomiu (kilkakrotnie), Spotkaniach z Muzyką Dawną w Zabrzu, na festiwalu „Maj z Muzyka Dawną" we Wrocławiu, na festiwalu im. Agricoli w Świebodzinie, na międzynarodowych spotkaniach z muzyką dawną w Świeradowie - Zdroju. Od piętnastego roku życia praktykuje również jako organista. Od stycznia 2009 roku posługę taką pełni w rodzinnej parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świeradowie-Zdroju. W lutym 2009 roku we współpracy z Urzędem Miasta Świeradów-Zdrój i referatem muzycznym Legnickiej Kurii Biskupiej powołał do życia festiwal muzyki religijnej „PRO MUSICA SACRA” w Świeradowie-Zdroju, którym kieruje od strony artystycznej. Na uczelni, poza doskonaleniem warsztatu wykonawczego, poszerza swoje kwalifikacje w zakresie m.in. dyrygowania (klasa dyrygencka dr hab. Marty Kierskiej-Witczak), prowadzenia zespołów, śpiewu, liturgiki i teorii muzyki. Dzięki inicjatywie Jakuba Chorosa w marcu br. na terenie powiatu lubańskiego, rozpoczęła się IV edycja festiwalu Muzyki sakralnej PRO MUSICA SACRA.
Jolanta Napadłek popularyzuje kulturę powiatu lubańskiego poprzez organizację teatralnych spektakli słowno-muzycznych i widowisk o charakterze rekonstrukcji historycznych oraz poetyckich wieczorów wspomnień. Jolanta Napadłek, jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Siekierczynie, jest animatorką wielu przedsięwzięć kulturalnych na terenie gminy, a także jest pomysłodawczynią i realizatorką odbywającego się nieprzerwanie od 16 lat Gminnego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Artystycznych, w których uczestniczą zespoły z powiatów głównie lubańskiego, a także zgorzeleckiego i bolesławieckiego. Przyczynia się w ten sposób do rozwoju zainteresowań kulturalnych młodego pokolenia i doskonalenia jego talentów artystycznych. Jest również kierownikiem artystycznym i reżyserem przedstawień Grupy od Anioła Stróża, amatorskiego zespołu skupiającego ludzi różnych profesji i wieku z Zaręby i okolicznych miejscowości, który cieszy się zasłużonym uznaniem z racji ambitnego repertuaru nie tylko w powiecie, ale i poza jego granicami. Występował w Nysie, Jeleniej Górze, Wrocławiu, Zgorzelcu, Bolesławcu, Krotoszynie, Kopanicy i Tuchorzy w woj. wielkopolskim oraz wszystkich większych miejscowościach powiatu lubańskiego, gdzie prezentował przed zawsze liczną publicznością takie spektakle jak: „Tryptyk rzymski" Jana Pawła II, we współpracy z Stanisławem Soyką, „Chodzi Anioł Stróż po świecie” oparty na poezji ks. Jana Twardowskiego, „Pamiątka z tej ziemi” - poezja ks. Wacława Buryły. W ten sposób promuje powiat lubański na terenie województwa dolnośląskiego, a nawet kraju. Ostatnio zespół otrzymał zaproszenie od redakcji „Gazety Polskiej”, ukazującej się w Essen i Amsterdamie, do wystąpienia z Tryptykiem rzymskim" w Niemczech i Holandii. Zafascynowana poezją ks. Jana Twardowskiego, którego osobiście odwiedziła w 2005 roku z życzeniami z okazji 90 rocznicy urodzin, od 2008 roku organizuje „Wieczory wspomnień o Janie od Biedronki”, propagując jego poezję i rozbudzając zainteresowanie społeczeństwa mową wiązaną. Jest również pomysłodawczynią i organizatorką plenerowych imprez kulturalnych o charakterze rekonstrukcji historycznych z przeszłości Zaręby, wykorzystując XVIII-wieczną „Kronikę Zaręby” pastora Dehmela i „Podróże przez Śląsk” Nathanaela Leske'go. Zwraca w ten sposób uwagę społeczeństwa na walory poznawcze i artystyczne literatury minionych epok. Plenerowy cykl tego rodzaju imprez rozpoczęło widowisko zorganizowane 14 sierpnia 2011 roku pod nazwą „Podróż do XVIII-wiecznej Zaręby”. W roku bieżącym 10 czerwca odbyła się impreza kulturalno-historyczna pod nazwą „Odkrywamy tajemnice Zaręby”.
Z dnia: 2012-06-20, Przypisany do: Nr 12(443)