Rzetelne informacje na ten temat odnajdujemy w piśmie skierowanym na ręce władz samorządowych Lubania, przesłanym przez Departament Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a podpisanym przez Zastępcę Dyrektora Wydziału Wdrażania RPO p. Katarzynę Koper.
* 27 października 2009 roku – Zarząd Województwa Dolnośląskiego, stosowną uchwałą, wybiera remont basenu na Kamiennej Górze jako zadanie do dofinansowania ze środków RPO w latach 2010 – 2012 (wysokość przyznanego dofinansowania to 5 373 683,24 zł, co stanowi 38,55 proc. wartości kosztorysowej inwestycji);
* 25 listopada 2009 roku - Wnioskodawca, czyli Gmina Miejska Lubań, wystąpił z prośbą o zmianę terminów realizacji projektu z okresu 2010–2012 na lata 2012–2013 oraz poinformował, iż podpisanie umowy o dofinansowanie przedmiotowego projektu w chwili obecnej jest niemożliwe ze względu na trudności finansowe Miasta Lubania;
* 9 grudnia 2009 roku - Gmina Miejska Lubań otrzymuje pismo informujące, iż Zarząd Województwa Dolnośląskiego na posiedzeniu w dniu 8. grudnia 2009 roku nie wyraził zgody na dokonanie zmian w projekcie polegających na przesunięciu okresu realizacji projektu z lat 2010–2012 na zaproponowany przez Gminę okres 2012–2013. Jednocześnie w tym samym piśmie poproszono o dostarczenie do dnia 16. grudnia 2009 roku niezbędnych dokumentów zawierających dane z wniosku o dofinansowanie będących podstawą podpisania umowy. Poinformowano również Wnioskodawcę, czyli Gminę Miejską Lubań, że niedotrzymanie tego terminu będzie przesłanką do odmowy zawarcia umowy;
Rzeczonych, a wymaganych przez władzę wdrażającą RPO dokumentów Gmina Miejska Lubań nigdy w określonym czasie nie dostarczyła.
* 18 grudnia 2009 roku – Burmistrz Miasta Lubań otrzymuje pisemną informację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego o tym, że w związku z brakiem dostarczenia wymaganych dokumentów umowa o dofinansowanie przedmiotowego projektu, czyli „Remontu i rozbudowy obiektów basenu kąpielowego odkrytego…” nie może zostać podpisana.
21 grudnia 2009 roku – Burmistrz Miasta Lubań informuje Urząd Marszałkowski iż, „z uwagi na sytuację finansową Gmina nie jest w stanie zagwarantować środków finansowych na lata 2010–2012 na realizację projektu oraz, że z tego względu nie jest możliwe zawarcie umowy o dofinansowanie projektu”.
W tym momencie „klamka zapadła”. Ówczesne władze miasta zdecydowały wyżej cytowanym pismem o tym, że odkryty basen na Kamiennej Górze NIE ZOSTANIE ODREMONTOWANY. Przynajmniej przy współudziale środków pomocowych z Unii Europejskiej. Warto dopowiedzieć w tym miejscu, że poprzedni Burmistrz Miasta Lubań, wraz z zastępcami, zostali również poinformowani o tym, że w związku z odmową podpisania przez Gminę umowy przyznane środki w wysokości 5 373 683,24 zł zostały rozdysponowane na „kontraktację projektów z listy rezerwowej(…)”. I, tym samym, nie można w żaden sposób na nie liczyć w bliższej i dalszej perspektywie!
Co zatem nam, mieszkańcom miasta, zostaje. Obecnie jedynym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie projektu do ponownego naboru wniosków o dofinansowanie - jeśli zostanie ogłoszony nabór na tego typu projekty. W roku 2011 planowane było ogłoszenie konkursu przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego na dofinansowanie wcześniej wspomnianego projektu, tj. „basenu”. - W ostatecznej decyzji konkurs w 2011 zawieszono, tak więc nie było możliwości aplikowania o dofinansowanie. W przypadku gdyby nowy wniosek o dofinansowanie został rozpatrzony pozytywnie, należy mieć na uwadze zmianę kwoty dofinansowania (plus/minus) oraz zmianę, o kilka milionów w górę, kosztów realizacji projektu. Poprzedni kosztorys pochodzi bowiem sprzed ponad trzech lat. I – na koniec - jeszcze jeden cytat. Ze „Studium wykonalności” załączonego do wniosku o remont basenu odkrytego na Kamiennej Górze: „Wyniki analizy efektywności finansowej wskazują, że w sytuacji gdyby inwestor był podmiotem prywatnym o charakterze komercyjnym, realizacja projektu byłaby nieracjonalna, przynosząca stratę z inwestowanego kapitału, którego nie jest w stanie zwrócić się w całości w 15–letnim okresie eksploatacji”.
A zatem inwestycja nierentowna i przynosząca straty finansowe. Czy wskazana, kiedy kasa miejska obciążona jest zaciągniętym w latach ubiegłych, przez poprzedników, kredytem na kwotę sięgającą prawie 21 000 000 zł?
Arkadiusz Słowiński
Burmistrz Miasta Lubań
Z dnia: 2012-02-22, Przypisany do: Nr 4(435)