W pierwszej dekadzie maja doszło w Lubaniu do spotkania przedstawicieli KSSE, prezes Iwony Krawczyk i jej zastępcy Adama Ugrewicza z lubańskimi przedsiębiorcami oraz lokalnymi władzami. Jego celem było zapoznanie z aktualną sytuacją w strefie i perspektywami.
Przedsiębiorcy inwestujący w strefie mają zagwarantowane liczne ulgi inwestycyjne. Lubańska część strefy to obszar 15,24 ha. Jej większa część obejmuje nieczynne Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego zabudowane halami przemysłowymi i budynkami administracyjnymi. Druga, to teren położony w pobliżu centrum miasta na trasie Zgorzelec-Jelenia Góra. I trzecia obejmuje obszar u wylotu z miasta w kierunku Bolesławca. Ten został w roku ubiegłym zagospodarowany, a prace ruszyły wiosną. Powstanie tu ogromny innowacyjny zakład produkujący protezy homoidalne, o czym szerzej dalej piszemy.
- Nie wiedzieć czemu teren w okolicy Krzyża Milenijnego, choć jest bardzo dobrze skomunikowany, nie cieszy się zainteresowaniem inwestorów – powiedziała prezes Iwona Krawczyk. – Z kolei największy obszarowo teren, po ZNTK, chcemy dostosować do potrzeb przedsiębiorców. Naszym zdaniem jeżeli pozbędziemy się położonych na nim nieruchomości lub ich pozostałości, to z pewnością znajdzie się więcej chętnych do zainwestowania. Cała procedura jest w toku. Mamy firmę, która zabudowania by rozebrała i teren wyrównała. Ale od ubiegłego roku nie mamy zgody konserwatora zabytków. Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc z Lubania w sposób znaczący przyczyniło się do takiego stanu rzeczy. I kiedy myśleliśmy, że jesteśmy na końcu drogi okazuje się, że musimy czekać. Jednak mimo wszystko stale prowadzimy działania na rzecz pozyskiwania nowych inwestorów i rozpoczęcia nowych działalności.
Jedna z firm wykazała ostatnio zainteresowanie obiektem po hali wachlarzowej (była parowozownia). Trudność jednak, i wynikające stąd wahanie przedsiębiorcy, sprawia wypływająca duża ilość wody gruntowej, uniemożliwiająca na dziś podjęcie zamierzonej inwestycji. Tymczasem jednak ów inwestor nie zrezygnował z naszej podstrefy. Powstaje również na tym terenie, o czym prawdopodobnie mało kto wie, hala produkcyjna. Prace są już bardzo zaawansowane i wkrótce zostanie oddana do użytku, co pociągnie za sobą w skutkach nowe zatrudnienie.
Strefa dzisiaj
W lubańskiej podstrefie funkcjonuje w sumie osiem, w większości małych, firm. Czy to dużo, czy mało?
- Ja myślę, że trudne czasy dla inwestorów już minęły – powiedział wiceprezes KSSE Adam Ugrewicz. – I jesteśmy pełni optymizmu, ponieważ wyraźnie widać, że w porównaniu do okresu największego kryzysu obserwujemy zdecydowanie większe zainteresowanie.
Na terenie lubańskiej podstrefy Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości działa na dzień dzisiejszy siedem firm – Konstal, Firma Czyrko, HS Lubań, Elektroplast Polska, Zeibina Kunststoff Technik Polska, Łużyce Beton, Megatex a wkrótce ruszy kolejna, ósma – Contur 2000. W sumie w strefie zainwestowanych zostało 20 mln zł. Zatrudnienie znalazło 250 osób. Firmy, głównie z kapitałem polskim ale też niemieckim i włoskim, działają na obszarze ponad 6 ha. Oprócz pozyskiwania inwestorów zarząd strefy planuje również prace inwestycyjne zmierzające do uatrakcyjnienia terenu, zgodnie z oczekiwaniami potencjalnych inwestorów.
Przyszłość podstrefy
Wiele wskazuje na to, że znakiem firmowym czy wręcz symbolem tutejszej specjalnej podstrefy może stać się inwestycja lubańskiej firmy Contur 2000 – Piotra Trzcińskiego i Grzegorza Więckowskiego. Podmiot ten podjął się dużego wyzwania jakim jest realizacja innowacyjnego projektu związanego z produkcją protez homoidalnych, inaczej mówiąc tzw. myślących, które zapewniają zdecydowanie wyższy komfort życia osobom pozbawionym kończyn. Aktualnie produkt ten jest w fazie prób i lubański Contur jako jeden z pierwszych w świecie będzie go wytwarzać. Całe przedsięwzięcie będzie wymagało nakładu inwestycyjnego rzędu 4,5 mln zł, zaś na wdrożenie produkcji o charakterze innowacyjnym wspomniany podmiot otrzymał grant unijny. Jak już wspomnieliśmy prace budowlane ruszyły wiosną, a uruchomienie produkcji, przy której na początek znajdzie pracę 18 osób, nastąpić ma jeszcze w tym roku. Może tak właśnie ma wyglądać – oczywiście marząc – początek takiej lubańskiej odmiany tzw. doliny krzemowej?
Z dnia: 2011-05-25, Przypisany do: Nr 10(417)