Obecna bryła kościoła pw.św.Jadwigi w Gryfowie pochodzi z XVI w. Jedną z obowiązkowych do zobaczenia części świątyni jest kaplica nagrobna rodziny Schaffgotsch z 1545 roku. W krypcie tej znajduje się epitafium rodu wykute z piaskowca, przedstawiające naturalnej wielkości całopostaciowe rzeźby zmarłych patronów miejscowej świątyni, a nad nimi tablice, na których są napisy z pisma świętego oraz łacińskie inskrypcje odnoszące się do zmarłych. Poza tym epitafium ozdabiają płaskorzeźby przedstawiające sceny męki i śmierci krzyżowej Jezusa Chrystusa. Epitafium jest polichromowane i pozłacane. Jesienią 2010 roku została ukończona renowacja, tak więc możemy podziwiać ją w całej okazałości.
Gryfowska fara, oprócz tego wyjątkowego w regionie zabytku sztuki nagrobnej, kryje w sobie jeszcze inne ciekawe elementy wyposażenia. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim renesansową nastawę ołtarza głównego z 1606 roku, wykonaną przez mistrza saksońskiego Pawła Mayera. Jest to istna Biblia Pauperum – Biblia Ubogich, gdyż zawiera sceny z życia Matki Bożej i Pana Jezusa. Oprócz tego miłośnicy historii i sztuki sakralnej w gryfowskim kościele parafialnym zobaczyć mogą również ambonę z 1729 roku, organy z XVII wieku, chrzcielnicę z 1578 roku, ołtarze boczne z XVII i XVIII wieku oraz sgraffito na suficie nawy głównej.
- Codziennie w godzinach 9.00-17.00 jest możliwość zobaczenia kaplicy przez okratowane drzwi wchodząc do kościoła wejściem bocznym od południowej strony – mówi Agnieszka Muszka z Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Pogórza Izerskiego w Gryfowie Śl. - Natomiast wchodząc wejściem głównym zobaczymy nawę z ołtarzem, a ponadto tablicę informacyjną z historią i opisem świątyni.
Kościół jednak nie jest na co dzień udostępniony dla zwiedzających poza godzinami Mszy św. Aby umówić się na zwiedzanie należy kontaktować się z księdzem dziekanem parafii pw.św.Jadwigi w Gryfowie Śl.
Z dnia: 2011-04-20, Przypisany do: Nr 8(415)