Podczas wizyty omawiano realizacją inwestycji miejskich oraz przedsięwzięć wykonywanych w subregionie ze szczególnym uwzględnieniem możliwości pozyskiwania środków pozabudżetowych, bez których ich prowadzenie byłoby niemożliwe. Jak zapewnił wicemarszałek rok bieżący będzie pod tym względem przełomowy i dostępność do funduszy unijnych dla miast średnich i małych stanie się łatwiejsza niż dotychczas, kiedy to większość dotacji trafiała przede wszystkim do dużych aglomeracji. W tym celu tworzone są subregiony skupiające po kilka podmiotów samorządowych, którym wspólnie łatwiej będzie pozyskiwać środki. W przypadku Lubania jest to Kraina Turystyczna „Kwisa-Nysa-Bóbr”, która jest ciekawa pod względem krajobrazowym, ale też i wydarzeń kulturalnych.
- Po pierwsze Lubań dzięki temu ma szansę wyremontować pięknie położony basen otwarty na Kamiennej Górze, który byłby w stanie przyciągnąć wielu turystów – mówi wicemarszałek Piotr Borys. – Tym bardziej, że dzięki komunikacji z panem burmistrzem udało nam się już rozpocząć remont drogi 296 łączącej miasto z autostradą. Będziemy również pracować nad koncepcją obwodnicy, która by poprowadziła ruch w kierunku Zawidowa. Ale najważniejsze, że Lubań otrzyma blisko dziesięć milionów złotych ze środków marszałkowskich na rewitalizację miasta.
Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku, we wrześniu, zapadną decyzje o przyznaniu Lubaniowi dofinansowania. Warunkiem są dobrze przygotowane wnioski, których nabór kończy się w czerwcu. Jeśli wszystko się powiedzie, od jesieni można będzie przystępować do realizacji projektów.
Według Piotra Borysa w momencie gdy powstanie na terenie województwa trzynaście subregionów, podział środków będzie bardziej sprawiedliwy niż dotychczas. Ich powstanie ma być odpowiedzią na długofalowe budowanie strategii turystyki Dolnego Śląska.
Z dnia: 2009-05-19, Przypisany do: Nr 10(369)