Zaczęło się mocno i spektakularnie, jak nakazuje wypracowana w ostatnim czasie tradycja. Mowa tu o już 27. edycji Regionalnego Przeglądu Piosenki „Nieprzetartego Szlaku” i Zespołów Artystycznych Szkół Specjalnych. Wzorem lat ubiegłych spektakl otwarcia został przygotowany siłami wychowanków SOSW przy wsparciu kadry pedagogicznej i zaproszonych gości, nad którymi pieczę artystyczną sprawowała nauczyciel z ośrodka Bogusława Socha.
Zatraceni w pięknie
Samo zaprezentowane widowisko, jako połączenie obrazu, ruchu, muzyki i światła, zauroczyło widzów. Odwołując się do wątków literackich zaczerpniętych choćby z „Ani z Zielonego Wzgórza” czy z „Pięknej i Bestii” mali wykonawcy zabrali się za ambitne poszukiwanie i odkrywanie piękna. Oczywiście jego istoty, znaczenia i roli w egzystencji człowieczej. Zgodnie z mottem prezentacji „Pięknym jest czyniący piękno” pokazali, że wartość ta, niezwykle cenna sama w sobie, nie zawsze ujawnia się wprost. Wbrew panującym obecnie tendencjom, gdzie piękno przyjmuje postać krzykliwego lansu i blichtru, unaocznili, że najpiękniejsze zwykle bywa to, co jest ukryte, co jest cechą charakteru i przymiotem ducha, codzienną życzliwością czy po prostu bezinteresownym czynieniem dobra. Mówiąc w skrócie, piękno jest formą dobroci – i to przesłanie zostało wygłoszone z całą mocą przez młodych artystów. Tym inauguracyjnym moralitetem gospodarze przeglądu wysoko zawiesili poprzeczkę artystyczną innym wykonawcom, którzy uświetnili święto SOSW. Byli to reprezentanci placówek edukacyjno-wychowawczych, warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków szkolno-wychowawczych, domów pomocy społecznej ze Zgorzelca, Miłkowa, Bolesławca, Nielestna, Jeleniej Góry oraz dwa zespoły z Lwówka Śląskiego. Całość tych występów podziwiali liczni przybyli goście, którzy szczelnie wypełnili widownię. Byli to przedstawiciele parlamentarzystów, samorządu miasta i powiatu, władz krajowych i regionalnych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, różnych służb mundurowych, duchowieństwa i życia zakonnego, sponsorów z firm i sieci handlowych oraz z wielu instytucji publicznych Lubania. Jednak najliczniejszą i najżywiej reagującą częścią widowni byli dzieci i młodzież z lubańskich placówek oświatowych. Ich wierna od lat obecność na przeglądzie ma swoją wielką wymowę w aspekcie integracyjnym. Świadczy ona o braku barier i poczucia dystansu społecznego do środowiska osób niepełnosprawnych, akceptacja jego i docenienie tego co ono robi. To wielki kapitał społeczny Lubania i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Czas podsumowań i uhonorowań
Ważną częścią audytorium podczas występów stanowiła 30-osobowa grupa działaczy TPD przybyła z całej Polski. Ich obecność była nieprzypadkowa, wynikała bowiem z kolejnej odsłony święta placówki. Obok przeglądu artystycznego stanowiły ją obchody 40-lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy SOSW, które może poszczycić się wieloma dokonaniami. Fakt ten był kanwą prawie każdego wystąpienia i przyniósł wiele ważnych i ciepłych słów. Były m.in. podziękowania za działalność na rzecz środowiska niepełnosprawnych, za piękny dar serca okazywany wychowankom w codziennej egzystencji, za wkład w życie miasta bowiem bez ośrodka trudno sobie wyobrazić jego pejzaż społeczny, za piękną tradycję przeglądu itd. itp. Dyrektor SOSW Barbara Madejska odnosząc się do tych stwierdzeń zauważyła, że społeczność placówki wraz z rodzicami dzieci niepełnosprawnych stanowi jedną wielką TPD-owską rodzinę. To leży u podstaw jej siły i dynamizmu. Przy okazji dyrektor podziękowała wszystkim za obecność.
- Wyrażam wdzięczność Wam, że jesteście. Że w tym zabieganym świecie znaleźliście czas dla nas. Świadczy to, że macie szacunek dla niepełnosprawnych, dla całego środowiska i to jest przepiękne – powiedziała.
Więcej w bieżącym numerze "Ziemi Lubańskiej"