Wakacje w pełni. Dla wielu młodych ludzi to czas wyjazdów, czasem po raz pierwszy zupełnie samodzielnych. Oni się cieszą, a dla rodziców jest to czas ustawicznej troski i niepokoju. O czym młodzi ludzie powinni wiedzieć, żeby nie popaść w kłopoty i aby beztroskie lato nie miało negatywnych konsekwencji w przyszłości? Jakie czyhają na nich zagrożenia?
* Małgorzata Grzesiak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaniu
- Nadszedł czas upragnionych wakacji. Gdziekolwiek odpoczywamy, powinniśmy to robić mądrze i rozważnie. Tygodnie wolne od nauki pozytywnie wpływają na pomysłowość dzieci i młodzieży. Jeśli jest wykorzystywana w sposób właściwy, nie stanowi zagrożenia. Niestety, bardzo często spontaniczna kreatywność, połączona z brakiem rozsądku, doprowadza wprost do tragedii. Rodzice zwykle uważają, że tylko zagwarantowanie dzieciom stałej opieki ustrzeże je od nieszczęścia. W dużej części mają rację. Często zapominają jednak, że dzieci należy uczyć rozwagi, samodzielności i odpowiedzialności, a wakacje są do tego idealnym czasem. Podczas dwóch miesięcy spędzanych w poczuciu wolności od szkolnego obowiązku na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw. Nawet wspólny wyjazd z rodzicami, na kolonie, obozy, czy do rodziny może skutkować nieszczęśliwym wypadkiem. Zatem wypracowanie kompromisu, polegającego na połączeniu sporej dawki zaufania ze strony opiekunów z przestrzeganiem przez najmłodszych niezbędnych zasad bezpieczeństwa, pozwoli nauczyć się brania odpowiedzialności za swoje czyny. Do najczęstszych wakacyjnych zagrożeń nie tylko wśród dzieci i młodzieży należą: wypadki komunikacyjne, niebezpieczeństwa nad akwenami wodnymi – utonięcia i kalectwo, zatrucia pokarmowe, np. różnymi chemikaliami, grzybami, ale i nieświeżym jedzeniem, cyberprzemoc – łatwy dostęp do treści niebezpiecznych, młodzieżowe grupy przestępcze, zagrożenia wynikające z braku zabezpieczeń podczas współżycia seksualnego (niechciane ciąże, HIV/AIDS), handel ludźmi – prostytucja, pornografia. Dzieciom i młodzieży dedykuję kilka przestróg, aby czas wakacji upłynął im miło i BEZPIECZNIE! Zamiast zapałkami bawcie się zabawkami. Nie zaprzyjaźniajcie się z nieznajomymi, bo nie wiecie kim są i jakie mają zamiary. Woda jest rozkoszą w upał, ale korzystajcie z niej tylko w obecności rodziców lub opiekunów. Nie każdy skok do wody jest na miarę mistrza, czasami kończy się kalectwem lub utonięciem – nie skaczcie do wody w akwenie, którego nie znacie! Zawsze kąpcie się pod opieką kogoś dorosłego. Rower jest najwspanialszym mustangiem świata, ale jezdnią trzeba się dzielić z innymi, przestrzegajcie więc zasad ruchu drogowego, a także kultury i odpowiedzialności.
Wasze zainteresowania są nauką na miarę Einsteina, ale z różnymi doświadczeniami eksperymentujcie pod kierunkiem specjalistów, a nie w domu, czy na podwórku. Nie bawcie się chemikaliami, materiałami łatwopalnymi. Bez konsultacji z opiekunami nie zażywajcie żadnych leków. Zawsze uważajcie na elektryczność i gaz. Bądźcie odpowiedzialni. Starajcie się przewidzieć możliwe konsekwencje waszych zachowań. Młodzież czuje się już na tyle dojrzała, że domaga się, aby rodzice i opiekunowie im zaufali. Wydaje im się, że wiedzą co jest dobre, a co złe. Potrafią zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo. Ale zagrożenia nie zawsze muszą być fizyczne. Wykorzystanie, wciąganie do zła, szantażowanie może dotknąć każdego, zarówno dorosłego, jak i dziecko. Są sytuacje, które wydają się im bezpieczne, jednak zawsze powinniśmy zachowywać ostrożność. A zagrożeń jest sporo: adrenalina – szybkość, wiatr we włosach, podziw innych – lawirowanie rowerami, skuterami, motorami czy samochodami na jezdni…. To może skończyć się, i zbyt często kończy wypadkiem.
Internet pozwala zabić nudę, można obejrzeć fajne filmy, uzyskać ciekawe informacje… ale nie wszystkie są prawdziwe i nie każdy poznany w sieci ma tyko czyste intencje. Spotkania w różnych miejscach z nowymi, młodymi, ciekawymi ludźmi, opowiadają takie fantastyczne historie, chciałoby się w nich uczestniczyć razem z nimi, być takim fajnym, jak oni... zastanów się – to może być sekta, albo naganiacze do handlu ludźmi. Dlatego też nie wyjeżdżaj nigdzie z przygodnie poznanymi ludźmi – ani rówieśnikami, ani dorosłymi.
„Jestem prawie dorosła/y - mogę pić alkohol, przecież nie będę gorsza/y od innych” – utrata świadomości powoduje, że nieoczekiwanie możesz stać się ofiarą innych - czy będzie to głupi, przykry dowcip, czy gwałt, kradzież albo pobicie. „Zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia, to jest miłość na miarę Romea i Julii” – ale zawsze warto pomyśleć, czy na pewno chcesz rozpocząć życie seksualne, czy decydujesz się, by coś komuś udowodnić. Warto też zadbać o zabezpieczenie przed niechcianą ciążą i przykrymi w leczeniu chorobami, przenoszonymi drogą płciową (np. AIDS). Narkotyki – „nic się nie stanie, ja tylko spróbuję” a niektóre narkotyki uzależniają już od pierwszego razu, bardzo szybko też powodują degenerację mózgu. Nie daj się nabrać na branie!
Pamiętajcie!
Jeśli pojawi się jakiś problem, lub stało się coś złego, porozmawiaj z dorosłym, zaufanym, skorzystaj z pomocy specjalistów. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna podczas wakacji jest czynna codziennie od godziny 8-15, służymy pomocą i wsparciem.
Z dnia: 2015-07-31, Przypisany do: Nr 14(517)