Przed kilkoma tygodniami zarząd lubańskiego PKS Voyager sprzedał dworzec autobusowy przy ul. Szarych Szeregów. Obiekt nie spełniał już swojej funkcji tak, jak miało to miejsce w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Jednak jak zapewnia Wojciech Bruchal - prezes zarządu PKS w Lubaniu, nowy obiekt, który powstanie w miejscu dworca, będzie nadal pełnił funkcję komunikacyjną dla pasażerów Voyagera, gdzie będą mogli przyjechać i skąd będą mogli udać się w podróż.
- Zdecydowaliśmy o sprzedaży dworca ponieważ tak duży obiekt nie jest nam już potrzebny. Chciałbym w tym miejscu zapewnić naszych pasażerów, że charakter nowego obiektu zachowa funkcję komunikacyjną. Na jego terenie powstaną cztery perony dla autobusów, będzie też poczekalnia, pomieszczenie dla dyżurnego ruchu i kasa biletowa – mówi Wojciech Bruchal, prezes PKS Voyager Lubań.
Dworzec kupił warszawski INBAP - Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, który specjalizuje się w budowie galerii i parków handlowych. Inwestor zamierza podtrzymać funkcję dworcową, oraz wybudować tak naprawdę centrum handlowo-usługowo–komunikacyjne o wielkości 4,5 tys. metrów kwadratowych wraz ze 100 miejscami parkingowymi.
- Wszystkie realizowane przez nas inwestycje znajdują się w ścisłych centrach miast. Dodatkowo w Lubaniu, ale również w Cieszynie i Szamotułach, wartością dodaną jest ulokowanie obiektu na dworcu autobusowym, który generuje naturalny ruch klienta - twierdzi Katarzyna Czajkowska, rzecznik prasowy spółki INBAP. - W Lubaniu zbudujemy od podstaw nową poczekalnię oraz cztery perony przystankowe. Poprawimy tym samym ogólny wizerunek tej części miasta. W obiekcie handlowym znajdą się sklepy z markami, które do tej pory nie były dostępne w mieście wraz z usługami lokalnych przedsiębiorców. Chcemy stworzyć miejsce przyjazne mieszkańcom i pasażerom, tworząc ofertę spełniającą ich codzienne potrzeby zakupowe – dodaje.
Do budowy galerii handlowej tuż obok ścisłego centrum miasta z dystansem podchodzą lubańscy kupcy.
- Taki obiekt może być gwoździem do trumny dla rodzimego lubańskiego handlu. Od lat nie jest nam lekko, a teraz jeszcze ta galeria – mówi jeden z miejscowych kupców.
Sceptycyzmu sklepikarzy, nie wydają się podzielać mieszkańcy Lubania.
- Jeżeli powstaną tam markowe sklepy, to sadzę że sukces tego przedsięwzięcia będzie murowany – zaznacza pani Jolanta, mieszkanka Lubania.
A markowe sklepy powstaną w galerii na pewno, tylko do końca nie wiadomo jakie marki zdecydują się wejść na lubański rynek. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w planowanym obiekcie znaleźć się mogą takie marki jak CCC lub Deichman, House, Orsay, Reserved czy Big Star. Niewykluczone, że w obiekcie znajdzie się też apteka, restauracja oraz prawdopodobnie supermarkety: Stokrotka lub Polomarket.
Jak poinformowała nas Katarzyna Czajkowska, inwestor w ciągu najbliższych miesięcy skupi się na pracy projektowej i wyborze generalnego wykonawcy robót budowlanych
INBAP - Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, działający przy współpracy ze spółką Real Estate Inwestorbp (poprzednia nazwa: BPF Inwestor z Białej Podlaskiej), jest właścicielem czterech funkcjonujących obiektów handlowych. Sześć kolejnych jest w fazie realizacji. Firma skupia się na lokowaniu inwestycji w miastach małych lub średniej wielkości. W portfolio firmy znajduje się CH Rywal w Białej Podlaskiej, CH Hermes w Skarżysku-Kamiennej, Galeria Kociewska w Tczewie oraz Galeria Kamienna w Starachowicach. W ubiegłym roku inwestor rozpoczął realizację kolejnych projektów: w Cieszynie*, Kwidzynie, Bartoszycach i Szamotułach. Ten rok przyniesie również inwestycję w naszym mieście.
Budowa galerii handlowej na bazie dworca PKS w Lubaniu wpisuje się w ogólnopolski trend, czego przykładem są podobne przedsięwzięcia na dworcach we Wrocławiu i Poznaniu.
Z dnia: 2014-02-06, Przypisany do: Nr 3(482)