Opinie, poglądy, komentarze...
Niepokojący jest fakt, że Polacy nie rozróżniają pojęć takich jak „bank” i „para bank”. Po ostatniej aferze dotyczącej AmberGold, w które wiele osób swoją niewiedzę przepłaciło ogromnymi stratami, warto poznać różnice pomiędzy tymi instytucjami, choćby po to aby nie dać się zwieść czczym obietnicom i mirażom o wielkiej fortunie.
* Agnieszka Cichoń Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Lubaniu
- Bank to instytucja, której działalność jest szczegółowo regulowana w ustawie prawo bankowe. Podnioty bankowe podlegają ścisłemu nadzorowi, który sprawowany jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Środki finansowe lokowane przez konsumentów w bankach są zabezpieczone poprzez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w przypadku niewypłacalności banku zwraca konsumentom ich pieniądze (do kwoty 100 tys. euro).
Parabanki nie są natomiast uprawnione do gromadzenia środków pieniężnych i obciążania ich ryzykiem, gdyż są to czynności bankowe, na których wykonanie podmiot powinien uzyskać zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego. Niemniej jednak oferują konsumentom produkty podobne do lokat oszczędnościowych. Powierzenie im oszczędności jest bardzo dużym ryzykiem, ponieważ wspomniane instytucje nie są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, która m.in. sprawdza, czy sposób działania banków nie zagraża bezpieczeństwu środków powierzonych im przez klientów. Jeżeli zatem konsument powierzy środki finansowe instytucji innej niż bank, w przypadku jej niewypłacalności nie otrzyma zwrotu swoich środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ponadto parabanki niejednokrotnie nie posiadają żadnych zabezpieczeń zwrotu środków powierzonych im przez konsumentów. Niektóre z nich aby uwiarygodnić bezpieczeństwo powierzonych im środków przez konsumentów, oferują różnego rodzaju ubezpieczenia, bądź zakładają pozabankowe fundusze gwarancyjne. Należy jednak pamiętać, że opiewają one na zbyt niskie kwoty, aby konsumenci w przypadku niewypłacalności takiej instytucji otrzymali zwrot swoich środków.
Ponadto parabanki udzielają konsumentom pożyczek i taka działalność, o ile nie narusza przepisów regulujących ich udzielanie (w szczególności kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim) jest dozwolona. Oferty tych podmiotów zachęcają brakiem skomplikowanych procedur i wysokich wymagań dotyczących zdolności kredytowej przy zawieraniu umów. Zwykle jednak wiążą się z bardzo wysokimi kosztami, które mogą wielokrotnie przewyższać koszty pożyczek i kredytów udzielanych przez banki.
Banki natomiast stosują bardziej restrykcyjne metody badania zdolności kredytowej. Mają np. obowiązek weryfikowania historii kredytowej konsumenta w Biurze Informacji Kredytowej. Instytucje parabankowe udzielają często droższych pożyczek niż bank.
Z dnia: 2012-09-12, Przypisany do: Nr 17(448)