Tym razem tematy przewodnie sesji dotyczyły czystości naszego środowiska, w różnych jej aspektach. Prezes Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu Michał Turkiewicz podsumował działalność firmy za rok 2011 i nakreślił plany na rok bieżący. Najważniejszym punktem wystąpienia szefa ZGiUK było omówienie prowadzonej obecnie inwestycji, jaką jest budowa instalacji regionalnej do segregowania i utylizacji odpadów, która będzie służyć wielu gminom. Z kolei kierownik Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej Agnieszka Wierzbicka przedstawiła propozycje działań proekologicznych w kontekście wymogów dotyczących gospodarki odpadami. Obie jednostki na co dzień ściśle ze sobą współpracują, doskonale się wspierając.
Z zaproponowanych 19 projektów uchwał dwie zostały z porządku obrad zdjęte. Pierwsza z nich dotyczyła odwołania przewodniczącego komisji rewizyjnej Rady Miasta Lubań Mariana Kwolika, który na poprzedniej sesji złożył rezygnację. W związku z wycofaniem swojej, podjętej pod wpływem emocji decyzji, projekt uchwały o jego odwołaniu został zdjęty. Konsekwencją pierwszej była kolejna, która dotyczyła wyboru nowego przewodniczącego. Ona również została zdjęta z porządku. Dziewięcioma kolejnymi uchwałami radni przyznali na wniosek kapituły Medale za Zasługi dla Miasta Lubań. Nie we wszystkich przypadkach byli jednomyślni. Uhonorowania te zostaną wręczone na uroczystej sesji 26 czerwca. Kolejna uchwała dotyczyła ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych oraz zakresu i trybu kontroli prawidłowości ich wykorzystania. Ustalono również wysokość opłat za pobyt i wyżywienie dziecka w oddziale żłobkowym w Przedszkolu miejskim nr 3 w Lubaniu. Kontrowersje wzbudziły regulacje w sprawie wysokości wskaźników procentowych określających wysokość dodatku mieszkaniowego, które zostały zmniejszone z 70 do 50 procent, oraz uchylenie uchwały z kwietnia ubiegłego roku dotyczącej przyjęcia programu pomocy osobom zagrożonym eksmisją. W obu tych wypadkach zaproponowane zmiany związane są z trudną sytuację finansową budżetu miasta. Ostatnia uchwała dotyczyła zmiany prawa lokalnego z 2003 roku w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Miejskiej Lubań. Ma ona na celu skreślenie aktów prawnych ujętych w regulacji, które są już nie obowiązujące. Ponadto dwa budynki ze względu na stan techniczny zakwalifikowano do wyburzenia, lokatorów wyprowadzono a nieruchomości sprzedano. Również likwidacji uległy Administracje Budynków Komunalnych. Zmiany musiały zostać zatem wprowadzone.
W trakcie obrad do sali rajców przybyli mieszczanie w strojach z epoki, by rajców zaprosić na zbliżające się Dni Lubania. Ten ciekawy akcent promocji obchodów święta miasta wszystkim zebranym przypadł do gustu.
Sesję zakończyły komunikaty.
Z dnia: 2012-06-06, Przypisany do: Nr 11(442)