Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin zapewniał, że w wyniku zaplanowanej reformy nie zostanie zamknięty żaden sąd. Dodał, że po wejściu zmian w życie obywatele nie będą mieli trudności w dostępie do wymiaru sprawiedliwości. Wręcz przeciwnie – elastyczne wykorzystanie pracy sędziów ma się przyczynić do krótszego oczekiwania na rozstrzygnięcia spraw w sądach.
W Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są prace nad reformą struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego, podjęte przede wszystkim w celu racjonalnego wykorzystania kadry orzeczniczej. W ramach przedmiotowych działań planuje się reorganizację sądów rejonowych o obsadzie orzeczniczej do 14 sędziów (włącznie).
- W celu zapewnienia obywatelom dogodnego dostępu do sądu, wydziały jednostek przewidzianych do likwidacji przekształcone zostaną w wydziały zamiejscowe (cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych) sąsiednich, większych sądów. W chwili obecnej ścierają się dwie różne koncepcje. Pierwszą jest włączenie sądu lwóweckiego do Lubania a Bolesławca do Zgorzelca oraz druga, proponowana przez Bolesławiec - absorbcja Lwówka do Bolesławca a Lubania do Zgorzelca. Która koncepcja zwycięży czas pokaże. Obecnie Zarząd Powiatu Lubańskiego wraz z zainteresowanymi gminami pracuje nad przyjęciem stanowiska w tej sprawie, oczywiście opowiadając się za pierwszą koncepcją – podsumowuje wicestarosta lubański Konrad Rowiński.
Jak twierdzi ministerstwo w wyniku przeprowadzenia omawianej reorganizacji w sądach rejonowych objętych zmianami, w których funkcjonować będą wydziały zamiejscowe, powstaną piony orzecznicze o odpowiedniej etatyzacji, co umożliwi lepsze i bardziej wydajne wykorzystanie zarówno kadry sędziowskiej, jak i referendarzy oraz asystentów sędziów. Należy bowiem zauważyć, że w małych jednostkach sądowych nieobecność jednego lub dwóch sędziów w wydziale powoduje poważne problemy z opanowaniem wpływu i bardzo często skutkuje szybkim narastaniem zaległości. Jednocześnie z uwagi na niewielką obsadę orzeczniczą wydziałów, możliwości przesunięcia sędziów między nimi są niewielkie.
- Jedynymi wydziałami, jak dowiedzieliśmy się od ministra Gowina, nie objętymi reformą są wydziały ksiąg wieczystych, które pozostaną bez zmian, w tych miejscowościach, co dotychczas – mówi Konrad Rowiński.
- Poszukiwanie oszczędności nie stanowiło decydującej przesłanki dla podjęcia omawianych działań. Głównym celem reformy jest racjonalne wykorzystanie kadry orzeczniczej – twierdzi minister.
Wszystkie wystąpienia odnoszące się do planowanej reorganizacji i zawarte w nich argumenty wpływające od władz samorządowych i prezesów zainteresowanych sądów, są przedmiotem wnikliwej analizy właściwych komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości. Zakłada się, że omawiana reorganizacja zostanie przeprowadzona 1 lipca 2012 roku.
- Jestem zwolennikiem prowadzenia konsultacji, stąd inicjatywa spotkania z Państwem. Przeprowadzenie reformy jest konieczne. Od Państwa opinii zależy jednak jej ostateczny kształt, np. rozstrzygnięcie czy znoszony sąd będzie podlegał pod większy sąd rejonowy w miejscowości x, czy y. Nikt lepiej niż Państwo nie orientuje się bowiem w lokalnej specyfice – dodał minister Jarosław Gowin.
Jak będzie w praktyce – przekonamy się niebawem. Dla każdego powiatu utrata takiej jednostki jak Sąd Rejonowy to duże utrudnienie dla mieszkańców i utrata prestiżu dla samorządu. Z naszego punktu widzenia sąd lubański powinien zostać utrzymany. Przemawia za tym choćby istnienie przy naszym sądzie aresztu śledczego. Liczymy, że nasze zdanie i argumenty zostaną właściwie potraktowane przez ministra.
Z dnia: 2012-01-25, Przypisany do: Nr 2(433)